1. Kuba Gliński
  2. GDPR News
  3. czwartek, 14, marzec 2019
  4.  Zapisz się przez email
Nowy dowód osobisty i prawo jazdy nie zawierają już adresu zamieszkania posiadacza. Tymczasem dokument z adresem w niektórych przypadkach przydaje się do potwierdzenia tożsamości. Na przykład na poczcie i w niektórych urzędach, ale także w relacjach biznesowych i przy spisywaniu umów.
Nowoczesne dokumenty tożsamości nie mają już adresu zameldowania posiadacza. Od 1 marca 2015 roku dowód osobisty nie zawiera już takiej informacji. Z prawa jazdy usunęło adres posiadacza rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami, które weszło w życie 4 marca tego roku. Jeśli ktoś złożył wnioski o wymianę prawa jazdy wcześniej i nie został on rozpatrzony przed 4 marca, otrzyma prawo jazdy już według nowego wzoru.
Zdarza się żądanie okazania dokumentu z adresem
Jak się jednak okazuje, bywa, że dokument z adresem warto mieć. Dla przykładu, biuro prasowe Poczty Polskiej SA nie zaprzecza, w odpowiedzi na nasze pytanie, że mogą zdarzyć się sytuacje, w których warunkiem odebrania przesyłki w placówce pocztowej jest okazanie dokumentu z adresem. Uwagę zwrócił nam na to czytelnik, który kilka tygodni temu usiłował odebrać z poczty przesyłkę z sądu. W dowodzie (nowym) nie miał wpisanego adresu, został więc poproszony o inny dokument. Posiadał prawo jazdy z adresem, więc przesyłkę otrzymał po jego okazaniu.
Jak nam wyjaśnia Poczta Polska, zgodnie z paragrafem 22 rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie warunków wykonywania usług powszechnych przez operatora wyznaczonego dokonuje stwierdzenia tożsamości osób uprawnionych do odbioru przesyłek rejestrowanych na podstawie jednego z następujących dokumentów:

dowodu osobistego;
paszportu;
prawa jazdy;
innego dokumentu z fotografią, odciskiem pieczęci urzędowej z wizerunkiem orła oraz podpisem jego posiadacza;
w przypadku cudzoziemców nieposiadających żadnego z tych dokumentów - innego dokumentu stwierdzającego tożsamość.


Biuro Prasowe Poczty Polskiej SA zapewnia, że nie ma wymogu przedstawiania dokumentu z adresem i dotyczy to wszystkich zdarzeń wydawania przesyłek - zarówno na zasadach ogólnych, jak i specjalnych. Wszystkie placówki są o tym poinformowane, poza tym poczta w bazach elektronicznych ma dane klientów. Na nasz sygnał poczta zadeklarowała jednak, że przypomni pracownikom reguły prawidłowego wydawania przesyłek.

Sprawdź w LEX: Czy przewoźnik ma prawo żądać okazania dowodu tożsamości w celu ustalenia, czy dana osoba jest uprawniona do odbioru towaru? >

To samo imię i nazwisko lub dwa adresy
Michał Kosiarski, radca prawny, specjalista od prawa administracyjnego uważa, że adres na dokumentach przydaje się do potwierdzenia tożsamości w niektórych przypadkach. - Mogą być np. dwie osoby o tym samym imieniu i nazwisku, może być tak, że ktoś ma dwa adresy – zamieszkania i biura – mówi. Jego zdaniem w niektórych urzędach mogą pojawić się w takich sytuacjach problemy z identyfikacją osoby, jeśli nie okaże ona dokumentu z adresem. Utrudni to lub uniemożliwi załatwienie sprawy.

Dokument z adresem może być istotny przy kontaktach w obrocie gospodarczym. Przedsiębiorcy czy notariusze często korzystają z dokumentów klientów przy spisywaniu ich adresów, co może być potem ułatwieniem np. przy roszczeniach wobec klientów czy pozwach. Tymczasem procedura ustalenia adresu osoby prywatnej nie jest łatwa i zajmuje czas. - Jestem zdziwiony, że adres zamieszkania znika z kolejnych dokumentów i próbuje się go ukrywać – zaznacza ekspert.

Nowy e-dowód coraz bardziej popularny
E-dowód to wielofunkcyjny dokument z warstwą elektroniczną, który będzie bezpłatnym i bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywatela z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. Ma służyć do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych. Wkrótce do rąk właścicieli trafią najnowsze dokumenty.
Źródło: prawo.pl
Odnośniki
  1. https://www.prawo.pl/samorzad/adres-na-dokumencie-tozsamosci-kiedy-jest-potrzebny,383744.html
Oceń ten post:
Komentuj
Brak jezcze komentarzy.


Jeszcze nie ma odpowiedzi do tego postu
Bądź pierwszą osobą dołączając do dyskusji!
Gość
Twoja odpowiedź
Dodaj obrazki lub zdjęcia do tej dyskusji używając przycisku poniżej. Są wspierane gif,jpg,png,jpeg,zip,rar,pdf
• Insert • Usuń Dodaj pliki (Maksymalny rozmiar: 2 MB)

Personal Data Protection System

©2019 Your Company.

Szukaj